недеља, 12 May 2024

24.05.2023.

31.05.2023.

• Предавач: Снежана Милутиновић, спец.из области јавног здравља

Тема:  Значај говора у пренаталном периоду

Јун 2023.год – Месец родитељства

07.06.2023.

• Предавач: Биљана Митић, патронажна сестра
  • Тема:  Демонстрација купања и повијања бебе

14.06.2023.

21.06.2023.

• Предавач: Др Наташа Пелић, педијатар
  • Тема:  Значај систематских прегледа код одојчади

28.06.2023.

Тема:  Психофизичка припрема трудница за порођај – вежбе

Датуми и активности у јуну месецу подложни су променама, у складу са потребама и интересовањима родитеља

Подстицајно родитељство кроз игру кроз Школу родитељства службе поливалентне патронаже“

ОБАВЕШТЕЊЕ

Обавештавамо све заинтересоване партнере / родитеље да је дошло до промене у распореду одржавања радионица у Кутку за родитеље и Школи родитељства.

Радионица предвиђена за 11.04.2023. кроз Кутак за родитеље и радионица кроз Школу родитељства предвиђена за 12.04.2023. биће обједињене данас 12.04.2023.год. са темом:

Комуникација са родитељима у саветовалишном раду кроз службу патронаже, педијатрије и гинекологије - „Постављајте питања, ми одговарамо“.

Радионицу воде:

Снежана Милутиновић, патронажна сестра

Љубинка Митић, гинеколошко-акушерска сестра

Сузана Филиповић, педијатријска сестра

ŠKOLA RODITELJSTVA

U gradu Boru, u okviru projekta “Podrška lokalnim samoupravama za širenje dobrih politika i praksi podrške roditeljstvu”, u decembru 2022.god. otvorena je multisektorska Škola roditeljstva u Srbiji.

Ovaj projekat realizuje se kao deo programa „Podrška podsticajnom roditelјstvu kroz igru“, a koji zajedno sprovode UNICEF, Stalna konferencija gradova i opština i konzorcijum brojnih institucija i organizacija, uz finansijsku podršku Fondacije LEGO.

Skola1

Škola Roditeljstva kroz radionice u prostorijama službe Polivalentna Patronaža DZ Bor svake srede od 17h, pružaće roditeljima dodatna saznanja i iskustva u praćenju odrastanja deteta.

Skupu se obratila koordinator Projekta predstavnik Grada Bora Tamara Paunović kao i direktorica Doma zdravlja Bor spec. dr med. Vesna Radosavljević.

Program rada i raspored radionica Škole Roditeljstva biće istaknut na sajtu Doma zdravlja Bor gde se svi zainteresovani mogu informisati.

CILJ PROGRAMA JESTE OSTVARITI RESPONZIVNO I RAZIGRANO RODITELJSTVO

08.02.2023.

Predavač:       Jelena Đorđišarević, patronažna sestra

Tema:             Zdavstvena nega novorođenčeta, demonstracija kupanja i povijanja bebe

Vrlo praćena radionica, sa velikim brojem zainteresovanih roditelja, jeste o nezi novorođenčeta, kupanju i povijanju.

Roditelji su zainteresovani da nauče kako da pravilno okupaju svoje dete vodeći računa o pupku, kao pravilno da presvuku i prepoviju dete.

01.02.2023.

Predavač:       Vesna Petrović, patronažna sestra

Tema: Značaj majčinog mleka, tehnike dojenja I izmlazavanja

Tema: Psihofizička priprema trudnica za porođaj- vežbe

Patronažna sestra Vesna Petrović održala je radionicu od 17h sa temom: Značaj dojenja, tehnika dojenja i izmlazavanja, u sklopu Škole roditeljstva programa P“odsticajno roditeljstvo kroz igru“.

Mnogo brojna pitanja i dileme imale su trudnice/budući roditelji. Kroz interaktivan rad i mnogo postavljenih pitanja, kroz priču i slajdove došlo se do odgovora.

Nakon novih saznanja,već ustaljenim tokom praktičar sa sertifikatom akušerska sestra pokazivala je vežbe disanja za tok porođaja.

Napomena: Za rad vežbi u okviru programa psihofizičke pripreme neophodan je nalog ginekologa

25.01.2023.

Predavač:      Živka Stojadinović, patronažna sestra

Tema: Značaj pravilne ishrane u toku trudnoće

Tema: Psihofizička priprema trudnica za porođaj- vežbe

Održana radionica na temu: Značaj pravilne ishrane u toku trudnoće , predavač patronažna sestra Živka Stojadinović .

Nakon toga akušerska sestra Ljubinka Mitić pokazivala je vežbe u okviru programa psihofizičke pripreme trudnica za porođaj

Svake srede od 17h u prostorijama Polivalentna Patronaža DZ Bor po napred utvrđenom rasporedu i programu organizovaće se radionice sa različitim temama .

Istovremeno predavanja će biti moguće pratiti i online za trudnice i njihove partnere koji su iz nekog razloga sprečeni da tog dana budu sa nama.

Napomena: Za rad vežbi u okviru programa psihofizicke pripreme neophodan je nalog ginekologa

18.01.2023.

Predavač:       Snežana Milutinović, patronažna sestra

Tema: Izazovi roditeljstva, značaj govora sa bebom u prenatalnom periodu

Tema: Psihofizička priprema trudnica za porođaj- vežbe

Pre nego što se beba rodi, vi sa njom ostavrujete kontakt i kada joj pevušite i kada mazite svoj stomak ili kada o njoj razmišljate. Prenatalna vezanostpokreće kod trudnice želju da vodi računa o svom zdravlju u toku trudnoće, da obezbedi bezbedno i prijatno okruženje za svoju bebu, da razmišlja o sebi kao roditelju. Zato je prenatalna vezanost osnov za razvoj kvalitetne brige za bebu i za razvoj majčinskog ideniteta.

Školu roditeljstva otvorili smo prvom radionicom sa temom: Izazovi roditeljstva i značaj govora sa bebom u prenatalnom periodu. Radionicu je održala Snežana Milutinović, glavna sestra Doma zdravlja Bor i koordinator Programa u Domu zdravlja Bor.

Prvoj radionici prisustvovale su trudnice i njihovi partneri.

U okviru radionice savetovanje trudnica o prenatalnoj povezanosti, novim navikama, psihološkoj pripremi za porođaj i mogućim stanjima nakon porođaja održala je

ginekološko-akušerska sestra Ljubinka Mitić, praktičar sa sertifikatom za tu vrstu obuke.